Použití slov "klikněte sem" (ale také "více", "dále" a pod.) coby hypertextového odkazu znesnadňuje navigaci nejen zrakově postiženým uživatelům a proto se mu snažte vyhýbat.
Příklad:
- Pokud i vy patříte mezi milovníky veverek, klikněte sem - ŠPATNĚ.
- Pokud i vy patříte mezi milovníky veverek, podívejte se na můj seznam stránek o veverkách - SPRÁVNĚ.
"Klikněte sem" a skenování stránek.
Www stránky nečteme zdaleka tak pozorně jako
tištěné informace. Prvním pohledem se obvykle snažíme stránku "oskenovat" a najít nějaké pro nás zajímavé odkazy. Pokoušíme se tak zjistit, co tu asi tak můžeme dělat a kam se odtud můžeme dostat.
Pokud jsou textové odkazy formátovány konvenčním způsobem, není těžké si jich všimnout. Použití odkazů s rétorikou, která nese nějakou informační hodnotu (což pro "klikněte sem" rozhodně neplatí), nám tak umožní rychle najít odkazy na místa, která by nás mohla zajímat. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že na stránkách strávíme více času.
"Klikněte sem" a vyhledávače
Mnoho vyhledávačů dává větší váhu výrazům použitým jako odkazy než "holým" termínům v těle stránek. Co z toho vyplývá? Je jasné, že použití odkazů typu "klikněte sem" Vám pozici u vyhledávačů nezlepší a pro uživatele Internetu bude složitější Vás najít.
"Klikněte sem" a zrakově postižení
Zrakově postižení se po Internetu pohybují podstatně jinak než lidé s dobrým zrakem. Spoléhají na software, který jim textovou část stránek čte. Pokud je z textu odkazu alespoň trochu zřejmé, kam vede, je mnohem pravděpodobnější, že na něj skutečně kliknou. Mohou se tak vyhnout riziku zbytečné ztráty času stráveného čekáním na stažení stránky, která je nezajímá.
Někteří nikdy neklikají
Pro navigaci musí používat nástroje, které nahrazují stisknutí tabelátoru a klávesy Enter. Je zbytečné jim jejich handicap připomínat.