Pokud na svých stránkách nadefinujete velikost písma tzv. fixním způsobem (px) a ne tzv. relativním (%, em,..) způsobíte mnoha svým čtenářům značné těžkosti. Nebudou moci využít funkce svého prohlížeče ke zvětšení textu a Vaše stránky velmi pravděpodobně opustí.
Proč se na www stránkách tak často setkáváme s drobným písmem? Jeffrey Zeldman kdysi zápis velikosti písma v pixelech obhajoval a ovlivnil tak mnoho webdesignerů. Věřím, že dnes už svého postoje lituje. Jeho argumentem bylo, že je to snadnější. A měl pravdu. Je to snadnější - pro webdesignery.
A co uživatelé? Při zadání velikosti písma v pixelech nemohou použít funkci svého prohlížeče, která by jim jinak umožnila písmo si podle potřeby zvětšit (Zobrazit -Velikost textu). Kde je ona proklamovaná (i panem Zeldmanem) svoboda uživatele?
Co třeba takový uživatel se slabým zrakem, který neví, jak si písmo zvětšit přímo v systému Windows? A co já? Já osobně jsem schopen drobné písmo přečíst - dělám to ale velmi nerad.
Málokdo čte rád drobný tisk na papíře, proč bychom potom měli výskat nad titěrným písmem na obrazovce, ze které obecně čteme s podstatně větší námahou?
Trochu komplikovanou možností, jak si pomoci sám, je nastavení v MSIE (verze 5 a vyšší). Cesta vede tudy: Nástroje - Možnosti Internetu - Obecné. Vpravo dole klikněte na Usnadnění, zatrhněte "Ignoruj velikosti písem na webových stránkách" a klikněte na "OK". Od teď už budete moci používat funkci Velikost textu na všech stránkách.
Další možností je prostě si stěžovat. Pokud narazíte na jinak užitečné stránky, které Vás budou nutit dívat se na obrazovku z pěti centimetrů, napište jejich tvůrcům nebo přímo majiteli firmy.
Co vlastně nutí webdesignery používat drobné písmo? To, že jim jako snadné vychází použití pixelové definice velikosti, ještě neznamená, že musí nutně používat velikost 10 px a (nedejbože) menší. Je snad na vině celospolečenská mánie, která upřednostňuje všechno malé, štíhlé, light a bez cukru? Kde se tato norma, která říká co je "cool", vlastně vzala? Může za všechno Twiggy?